Bloog Wirtualna Polska
Są 1 273 103 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

polowanie na Basajewa

poniedziałek, 13 marca 2006 7:45
Skocz do komentarzy
Człowieka, który zaplanował napad na szkołę w Biesłanie, ściga trzy tysiące żołnierzy specnazu. Operacja trwa już od półtora tygodnia, w dzień i w nocy. Szamil Basajew - najbardziej znany i krwawy czeczeński komendant polowy - na razie jest nieuchwytny.
- Szukają go doświadczeni ludzie, byli partyzanci. Znają w górach każdy kamień i metody działania bojowników - chwalił się premier Czeczenii Ramzan Kadyrow. Dla Kadyrowa juniora pojmanie Basajewa byłoby ogromnym sukcesem. Wtedy nikt nie miałby już wątpliwości, że to on, z przyzwolenia Moskwy, rządzi całą Czeczenią. Sprawa nie jest jednak prosta. Na 41-letniego Basajewa - uznanego przez Kreml za terrorystę numer jeden - polowanie trwa już od wielu lat. Rosyjskie służby specjalne kilkanaście razy donosiły, że został już zlikwidowany, czym on sam lubił się chwalić przed dziennikarzami. Basajew przynajmniej osiem razy był ranny.

Plakat z Che Guevarą
Słynny z szaleńczej odwagi i brutalności nosi imię imama Szamila, XIX-wiecznego bohatera Czeczenów, który przez lata walczył przeciw carskiej armii. Urodził się w czeczeńskiej wiosce Dyszne-Wiedieno. W młodości był zapalonym sportowcem: piłkarzem, wieloboistą. Trzy razy bez powodzenia zdawał na Uniwersytet Moskiewski, gdzie chciał studiować prawo. Wylądował w szkole rolniczej, której zresztą nie skończył. Głowę zaprzątały mu myśli o przygodach i bohaterskich czynach. W akademiku nad łóżkiem powiesił sobie plakat z Che Guevarą.

Wkrótce miał szanse spełnić swe marzenia. Rozpadał się ZSRR, Basajew brał udział w obronie Białego Domu przed komunistycznymi puczystami w sierpniu 1991 roku. W jednym z wywiadów mówił potem: - Związek Radziecki nigdy by nie wypuścił z rąk Czeczenii.Dlatego byłem przeciw puczystom.

Jednak i Rosja nie chciała słyszeć o niepodległej Czeczenii. Borys Jelcyn wprowadził stan wyjątkowy w zbuntowanej republice i posłał tam specnaz. Basajew, który już wrócił w rodzinne strony, zareagował po swojemu: porwał samolot z Mineralnych Wód i kazał pilotom lecieć do Turcji. Nikt nie ucierpiał, a Szamil w blasku sławy wrócił doCzeczenii (wypuszczono go w zamian za to, że uwolnił zakładników).

Uradowany z sukcesu, chciał nawet zostać prezydentem Czeczenii, ale przegrał wybory z Dżocharem Dudajewem. Na pociechę został dowódcą kompanii specnazu Gwardii Narodowej. Jednak nie umiał usiedzieć na miejscu. Marzył, by walczyć. Niektórzy twierdzą, że przechodził szkolenie w Abchazjiw bazie rosyjskiego 345. Pułku Powietrzno-Desantowego.

Prywatna armia
Właśnie do Abchazji w czasie wojny z Gruzją przedarł się wraz z 12 bojownikami (zatrzymano go w kaukaskim Piatigorsku, ale uciekł porwanym mikrobusem z pasażerami). Walczył po stronie popieranych przez Rosję Abchazów. Jego oddział był jednym z najlepszych w siłach abchaskich. Podobno m.in. dlatego, że chętnie słuchał opinii rosyjskich doradców wojskowych.

Oddział walczący w Abchazji stał się podstawą prywatnej armii Basajewa. Jego bojownicy słynęli z brutalności, zarzuca się im udział w rzeziach ludności cywilnej, m.in. uchodźców w Gagrze. Kiedy w 1994 roku wrócił do Groznego na czele 400-osobowego "batalionu abchaskiego", był uznawany za bohatera. Nie rozpuścił żołnierzy, a nawet chwalił się, że na własny koszt szkolił ich w obozach afgańskich mudżahedinów. Gdy zaczęła się pierwsza wojna czeczeńska,Basajew był zaufanym człowiekiem prezydenta Dżochara Dudajewa, jego batalion - liczący już dwa tysiące osób - odpowiadał m.in. za ochronę prezydenta. W czasie wojny oddział został zdziesiątkowany, a Basajew przeżył osobistą tragedię. Rosyjskie rakiety spadły na dom jego rodziny. Zginęło 11 najbliższych mu osób, w tym żona i dzieci. Kilkanaście dni po tej tragedii Basajew zajmuje szpital w Budionnowsku w Kraju Stawropolskim, bierze zakładników. W walkach ginie stu cywili, ale on znów jest w stanie wynegocjować dla siebie i swych ludzi "bezpieczny korytarz". Do Basajewa, wówczas już generała brygady, zgłasza się coraz więcej ochotników. Jego oddziały są doskonale uzbrojone - dysponują nawet transportami opancerzonymi i rakietami ziemia-powietrze Stinger.

Terrorysta z międzynarodowymi kontaktami
Po śmierci Dudajewa Basajew znów chciał zostać prezydentem. Tym razem przegrał z Asłanem Maschadowem. Ugodowy Maschadow mianował swojego politycznego przeciwnika wicepremierem, a potem p.o. premiera, jednak ich drogi rozchodziły się coraz bardziej. Basajew marzył, by wyzwolić inne republiki Kaukazu. Jego rajd na Dagestan w 1999 r. dał Kremlowi pretekst do rozpoczęcia drugiej wojny czeczeńskiej, tym razem przegranej przez Czeczenów. Basajew odznaczył się jednak i w tej kampanii. Wyprowadził swój oddział z otoczonego przez armię Groznego przez pole minowe. Wówczas stracił nogę.

W rozpoczętej po upadku Groznego wojnie partyzanckiej oddziały Basajewa należały do najaktywniejszych. Sam Basajew zapuścił brodę, stał się głęboko religijny i zaczął współpracować z islamskimi ekstremistami z całego świata, m.in. z Osamą bin Ladenem. Na jego rozkaz komando Czeczenów zajęło Teatr na Dubrowce w 2002 r. w Moskwie - zginęło wówczas 129 osób.

Po tym zamachu Asłan Maschadow pozbawił go funkcji zastępcy dowódcy podziemnych sił zbrojnych. Jednak Basajew mógł się tylko z tego śmiać - miał więcej partyzantów i więcej respektu wśród Czeczenów niż ukrywający się prezydent. Szamil został uznany za międzynarodowego terrorystę, jednak nie przejął się tym specjalnie. We wrześniu 2004 r. wydał rozkaz zajęcia szkoły w Biesłanie. Zginęło wówczas ponad 170 osób, w tym wiele dzieci.

Maschadow zagroził mu sądem wojennym, ale groźby nie spełni. Zginął 8 marca 2005 r. Jego następca Adbul-Chalim Sadułajew przywrócił Basajewa do łask.

PAWEŁ RESZKA z Moskwy

Rzeczpospolita
Podziel się
oceń
0
0


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  40 349  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione blogi

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 40349

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl