Bloog Wirtualna Polska
Są 1 273 103 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zachód nie chce azylantów

czwartek, 20 kwietnia 2006 8:39
Skocz do komentarzy
RAPORT ONZ


Liczba osób starających się o azyl na całym świecie gwałtownie spada. Nie dzieje się tak, bo wojny wygasają, lecz dlatego, że bogate państwa nie chcą przyjmować uchodźców. W ten sposób sprawę przedstawia wysoki komisarz ds. uchodźców

ONZ alarmuje. Osoby starające się o azyl nie są już traktowane jako potrzebujące schronienia, lecz jako potencjalni przestępcy

Opublikowany wczoraj dokument zaczyna się obiecująco: przesiedleńcy z krajów, przez które przetoczyła się wojna, masowo powracają do swoich domów. Jednocześnie coraz mniej ludzi jest zmuszanych do ucieczki, bo nawet w najbardziej zapalnych punktach świata jest spokojniej niż kiedyś. O ile 15 lat temu UNHCR naliczył 18 milionów uchodźców, o tyle w 2005 roku - dwa razy mniej.

Lepiej, ale gorzej

Tak gwałtowny spadek to po części skutek zakończenia trzech konfliktów, które najbardziej przyczyniały się do napędzania fali exodusu: w Afganistanie, w Angoli i w Sierra Leone. - Jest to być może chwilowa tendencja, bo wciąż wybuchają nowe wojny, których skutkiem jest masowa ucieczka ludności - ostrzega jednak wysoki komisarz ds. uchodźców Antonio Guterres. Wystarczy wymienić prowincję Darfur w północnym Sudanie, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat muzułmańskie bojówki wymordowały blisko ćwierć miliona cywilów, a dwa miliony zmusiły do opuszczenia swoich domów.

Spadek liczby uchodźców może być tymczasowy również dlatego, że masową migrację powodują nie tylko konflikty, ale także - w coraz większym stopniu - stale pogłębiające się różnice między bogatym Zachodem a resztą świata. Im gorzej dzieje się w biednych regionach Azji czy Afryki, tym bardziej atrakcyjne dla ich mieszkańców są Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej.

Intruzom dziękujemy

Jeszcze niedawno imigranci z tych kontynentów byli jeśli nie mile widziani, to przynajmniej tolerowani. Teraz jednak UNHCR alarmuje, że w ostatnich latach ich sytuacja znacząco się pogorszyła. "Osiągnęliśmy punkt krytyczny" - pisze wysoki komisarz w swoim raporcie, mając na myśli państwa, które radykalnie zaostrzyły swoją politykę wobec uchodźców. "Osoby ubiegające się o azyl nie są już traktowane jak potrzebujące schronienia; przedstawia się je jako potencjalnych przestępców i terrorystów" - krytykuje Guterres. Za największą porażkę ONZ uznał on jednak wciąż nierozwiązany problem tzw. uchodźców wewnętrznych - osób, które mają w swojej ojczyźnie status uciekiniera. Tylko w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie jest ich ponad 7 milionów. Wygnani z domów ludzie nie mogą znaleźć schronienia za granicą, więc koczują w obozach dla uchodźców we własnych krajach.

Polski fenomen

- Mamy taki podział uchodźców, jakiego nie ma żaden inny kraj: 95 procent z nich to obywatele byłego ZSRR - mówi "Rz" Agnieszka Kosowicz z polskiego biura UNHCR. Według niej Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla imigrantów, ale wciąż nie na tyle, by można się było bać ich najazdu. Jeszcze dwa lata temu 75 procent z nich traktowało nasz kraj jako przystanek w drodze za Odrę. - Odkąd jesteśmy w Unii, ten odsetek spadł do 50 procent, co oznacza, że na zamieszkanie w Polsce decydują się nie więcej niż 4 tysiące osób rocznie. To niewiele - dodaje Kosowicz. - Czeczeni czy Białorusini wciąż wolą zachodnią Europę. Tu nie ma dla nich ani pracy, ani możliwości zdobycia wykształcenia.

Atrakcyjna czy nie - Polska też odczuła spadek liczby uchodźców. W zeszłym roku przyjechało ich do nas około sześciu tysięcy.

RAFAŁ KOSTRZYŃSKI, reuters
Rzeczpospolita 
Podziel się
oceń
0
0


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  40 338  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione blogi

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 40338

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl